+359 883 37 39 93

Пон – Пет: 10:00 – 19:00

Как COVID-19 се отрази на онлайн бизнеса и електронните магазини?

Как COVID-19 се отрази на онлайн бизнеса и електронните магазини?

Пандемията от COVID-19 промени из основи световната икономика, като едно от най-засегнатите направления беше онлайн търговията. Докато някои бизнеси успяха да се адаптират и да увеличат продажбите си, други претърпяха значителни загуби. В тази статия ще разгледаме как COVID-19 повлия на онлайн търговията в България и по света, ще споделим актуални статистики и ще дадем практични съвети за собственици на онлайн магазини.

Глобални статистики за ръста на онлайн търговията по време на пандемията

Според доклад на UNCTAD, делът на интернет потребителите, които пазаруват онлайн, се е увеличил от 53% през 2019 г. на 60% през 2020/21 г. В САЩ онлайн продажбите нараснаха с 43%, достигайки $815.4 милиарда през 2020 г. Онлайн продажбите на хранителни стоки в световен мащаб достигнаха $10.3 милиарда през 2025 г., петкратно увеличение спрямо 2020 г.

Онлайн търговия в 🇪🇺 Европа и България

В Европа онлайн търговията нарасна с 31% през 2020 г. спрямо 2019 г. Според Европейския потребителски център, 9% от българските предприятия увеличиха усилията си за онлайн продажби. Най-силен ръст отбелязаха секторите на хранителните стоки, спортната екипировка и електрониката.

Промени в потребителското поведение

Пандемията не само увеличи броя на хората, които пазаруват онлайн, но и трайно промени начина, по който го правят. Потребителите свикнаха с удобството на мобилното пазаруване и предпочетоха да използват смартфоните си за бърз достъп до продукти и услуги. В същото време ключовите думи като „онлайн магазин“ и „доставка на храна“ станаха едни от най-търсените в Google, което подчертава значимостта на онлайн присъствието и добрата видимост в търсачките.

  • 60% от потребителите предпочетоха да пазаруват онлайн.
  • 48% от тях посочват, че COVID-19 е променил трайно техните навици за пазаруване.
  • Мобилните покупки се увеличиха с 70%, като все повече потребители използват смартфони за онлайн пазаруване.
  • Търсенията в Google за „онлайн магазин“, „доставка на храна“ и „онлайн покупки“ достигнаха исторически върхове.

Успешни стратегии за онлайн магазини по време на пандемията

По време на пандемията онлайн магазините, които успяха да се адаптират, бяха тези, които разбраха, че удобството и сигурността на клиентите са на първо място. Бързата доставка и лесната навигация на сайта се превърнаха в основни фактори за успех, докато автоматизацията и персонализираните препоръки помогнаха на търговците да задържат клиенти. Оптимизацията за търсачки (SEO) осигури видимост и доведе нови клиенти, като гарантира, че техните продукти са лесно откриваеми онлайн. Онлайн магазини, които предложиха:

  • Бърза и сигурна доставка.
  • Ясна и удобна навигация на сайта.
  • Оптимизация за търсачки (SEO) и бързо зареждане.
  • Автоматизирани системи за управление на инвентара.
  • Персонализирани препоръки и маркетинг кампании.

Истински истории от бизнеса

Диана Йончева от motokari.bg: „Успяхме да задържим клиенти благодарение на добрата оптимизация и автоматизация на сайта.“
Ина Кисьова от neolab.bg: „Нашият онлайн магазин за лабораторно оборудване успя да запази продажбите си благодарение на SEO оптимизацията.“

Прогнози за бъдещето на онлайн търговията

Според доклад на E-commerce Europe, глобалните онлайн продажби ще достигнат $6.5 трилиона до 2023 г. Най-успешни ще бъдат бизнесите, които инвестират в автоматизация, персонализация и качествено потребителско изживяване.

Как Вземи Сайт ЕООД помогна на клиентите си

Ние от Вземи Сайт ЕООД, специализираме в изработка на уебсайтове с отлично SEO, и помогнахме на всички свои клиенти не само да устоят на кризата, но и да увеличат продажбите си по докато траеше тя. Онлайн магазини, създадени от Вземи Сайт, отбелязаха до 40% ръст в продажбите си. Онлайн магазините, които отбелязаха значителен ръст по време на пандемията, използваха разнообразие от стратегии, за да останат конкурентоспособни. Някои внедриха автоматизирани чатботове за по-бързо обслужване на клиенти, което намали времето за отговор и повиши удовлетвореността на потребителите. Други се фокусираха върху персонализацията – препоръчвайки продукти въз основа на предишни покупки или интереси на клиентите, което доведе до по-висок процент на конверсии.

Пример за успешна стратегия беше и оптимизацията на мобилното потребителско изживяване. Магазини като Zara и H&M създадоха мобилни приложения, които не само улесняваха пазаруването, но и предлагат ексклузивни оферти и известия за нови колекции. В същото време компании като Amazon и eBay използваха мощни алгоритми за препоръки, които увеличиха продажбите чрез кръстосани продажби и надпродажби. Всички тези стратегии показаха, че успехът в онлайн търговията зависи от комбинацията между технология и потребителско изживяване.

Заключение

COVID-19 промени онлайн търговията завинаги. Докато някои бизнеси се борят за оцеляване, други процъфтяват благодарение на добрата си дигитална инфраструктура и ефективна SEO стратегия. Ако искате вашият онлайн магазин да бъде успешен дори в криза, свържете се с Вземи Сайт за професионална помощ и изработка на сайт.

1 thought on “Как COVID-19 се отрази на онлайн бизнеса и електронните магазини?”

  1. Николай П.

    За никого не беше лесна 2020 година. Всички бизнеси претърпяха криза. В някои онлайн бизнеси се усети повече. При мен лично, аз съм търговец с онлайн магазин и си рекламирам във Facebook, но пак усетих, че хората намалиха кпокупките си.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Scroll to Top